KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

KADINLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Dün bir cafede otururken yan masadaki konuşmaya kulak misafiri oldum.

Aslında kulak misafiri de denemez çünkü oldukça yüksek, neredeyse tüm cafedekilerin duyacağı bir ses tonuyla, bir kadın kendini anlatmaya çalışıyordu, karşısındakilere.

Kocasının evlilikleri boyunca kendisini kapı dışarı çıkartmadığını, giyim kuşamına sürekli karıştığını, kendisinin çalışmasına izin vermediğini anlatıyordu.  Çocukları için baskıya yıllarca katlandığını, ama bıçak kemiğe dayanınca ayrıldığını anlatıyordu.

Boşandıktan sonra iki çocuklu bir kadın olduğu için iş bulmakta zorlandığını, geçim sıkıntısı çektiğini anlatıyordu. Haklı olduğunu duymak, teselli edilmek ihtiyacı içindeydi. Onca sene o baskıya katlanmış olmasının, içinde birikmiş öfkesi yüzünden sesi o kadar yüksek çıkıyordu belli ki. 
 
Uzun uzun onun yakınmalarını, yıllar içinde ne üzüntüler çektiğini, kendine acımalarını, eski eşine öfkelerini dinledik. Derken karşısında oturan yaşça daha büyük olan başka bir kadın "Hiç bana bunları anlatma, ben neler çektim biliyor musun?" diyerek konuşmaya başladı.  "Genç kızlığımda çalışmaya başladım, sabahlara kadar dikiş diktim, tüm kazandığım parayı getirip babama verdim. Sonra o babadan kurtulayım diye kendimden yaşça çok büyük bir adamla evlendim, bu sefer de tüm kazandığımı getirip kocama verdim. Bu yaşa geldim bir dikili ağacım yok benim." dedi
 
Konuşmalar nasıl devam etti bilmiyorum, benim kalkma vaktim gelmişti ama hikayelerin size tanıdık geldiğine eminim. Her gün duyduğumuz alışılagelmiş, neredeyse kanıksanmış hikayeler. 
 
Bu hikayelerdeki sakatlığı düzeltmedikçe, dünya üzerindeki her kadın eşit işe eşit ücret almadıkça, her kadın kendi gücünü fark edip eline almadıkça, her kadın kendi gücünü bir başkasına teslim etmekten vaz geçmedikçe, her kadın korkularını aşıp kimseye ihtiyacı olmadan ayakta durabileceğini öğrenmedikçe, kendi özgür seçimlerini yapamadıkça, kutlanacak bir gün var gibi gelmiyor bana. 
 
Yine de Kadınlar Günümüz kutlu olsun. 
 
 
 

Dünyanın her yerinden online seans ile danışmanlık alabilirsiniz. Duygu Dengeleme çalışması hakkında bilgi ve randevu almak için ozlmhatipoglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

Kişisel gelişim hakkında hazırladığım videoları izlemek isterseniz, youtube kanalıma abone olabilir, paylaşımlarımdan haberdar olmak için, instagramdan ozlem_hatipoglu adıyla takip edebilirsiniz. Bu yazının altında bulunan simgeleri tıklayarak sosyal medya hesaplarıma ulaşabilirsiniz.