KÖYLÜ EKREM

KÖYLÜ EKREM

2013 de bir öğrenci projesi olarak çekilmiş bir videoda tanışmıştık köylü Ekrem’le.

Sade duruşu, kamerayı sevmediğini söylemesi, köylü kasketi videonun ilk dakikalarında “ne anlatıyor bu adam yahu?” diye düşünmenize sebep oldu belki de.

 Bir kaç dakika sonra video ilerledikçe, karşımızda uzun zamandır görmediğimiz, hep görmek istediğimiz, sözleri kalbiminiz ta içine dokunan, tamamen gerçek, tamamen insan bir insanla karşı karşıya olduğumuzu anladık. Çok rahat, çok huzurlu ve gözleri sevgiyle bakan bir insan-ı kamil.

 

Önce 1000 kişi izledi sonra 400.000 ekşi sözlükte hakkında bir çok yorum yapıldı; ‘eli öpülesi’ denildi. ‘Hayran kalınası’ denildi.

 

Bize olmak isteyip olamadığımızı yaşayarak gösteren ve hepimizi kendisine hayran bırakan. Sistemin dışına çıkmış “Bu sistemin bana vereceği etikete ya da kağıt parçasına ihtiyacım yok.” diyen bir adam.

 

İçinden geldiği gibi heykeller yapan. Belli ki çoktan ermiş mi demeli birle  bütün olmuş mu demeli, öyle bir adam…

 

Yüzümüze tokat gibi vuran cümleleri, “Taş bile büyüyor.” demesi. “Her yonga birbirinden farklıdır.” derken yongaların ruhunu, kokusunu hissettiğini söylemesi ve bunu dünyanın en doğal şeyi olarak karşılaması, hepimizi büyüledi.

 

O da durup dururken uyanmamış, bir kaya tırmanışı sırasında düşmüş ve 2 gün düştüğü yede kalıp ölümle yüzleşmiş. Sonra varoluşun anlamını sorgulamaya başlamış, üniversiteyi yarım bırakmış ve içinden geldiği gibi heykeller yapmaya başlamış.

 

Her cümlesi uyandırıcı; “40 yaşında doğdum, çocukluğuma doğru büyüyorum.” diyor. Gerçek okulun, toprak ve tabiat olduğunu söylüyor.

 

Ona ve onun gibi kimbilir daha haberimiz olmayan nicelerine çok ihtiyacımız var, uyanmak için

 

Geçen yıl vefat etmiş, yeni öğrendim, Allah rahmet eylesin. Işıklar çoktan sarmalamıştır onu zaten..

 

Şimdiye kadar rastlamadıysanız youtubea köylü Ekrem yazıp videosunu izlemenizi tavsiye ederim.  

 

Özlem Hatipoğlu

 

Dünyanın her yerinden online seans ile danışmanlık alabilirsiniz. Duygu Dengeleme çalışması hakkında bilgi ve randevu almak için ozlmhatipoglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.

Kişisel gelişim hakkında hazırladığım videoları izlemek isterseniz, youtube kanalıma abone olabilir, paylaşımlarımdan haberdar olmak için, instagramdan ozlem_hatipoglu adıyla takip edebilirsiniz. Bu yazının altında bulunan simgeleri tıklayarak sosyal medya hesaplarıma ulaşabilirsiniz.