YALNIZLIK KORKUSUNU AŞMAK

YALNIZLIK KORKUSUNU AŞMAK

Yalnızlık korkusu hayatımızı yöneten büyük bir sanrı...

Ancak, 'yalnızlık kötüdür' pek de doğru bir tanımlama değil; ben tek başına olmaktan büyük keyif alan ve yalnızlığın özgürlük olduğunu düşünen birçok insan tanıyorum.

Çoğu insan hayatında özel diyeceği biri olmadığında ya da kalabalık bir akraba ya da arkadaş çevresine sahip olsa bile kendisini yalnız olarak tanımlıyor. Aradığı aşkı bulamamış, doğru insana rastlamamış, mutlu bir beraberliği olmayan çok sayıda insan var, ne yazık ki onlar yalnızlığı mutsuzluk ve derhal çözülmesi gereken bir sorun olarak görüyorlar.
 
Geçen gün bir danışanıma, “Yalnızlık özgürlüktür; kimseye hesap vermek, kimsenin sorumluluğunu üstlenmek zorunda değilsiniz,” demiştim. O da bana özgür olmak çok kötü bir şey olduğunu söylemişti. Ne kadar yanlış bir kayıt inanç! Küçük yaştayken, yalnız kaldığı bir gün başına kötü bir şey gelmiş; bunun için eğer yalnız kalırsa başına yine çok kötü şeyler geleceğine dair bir kayıt vardı bilinçaltında...
 
Kısacası, yalnızlıktan korkuyordu...
 
Böyle bir korkunuz varsa, bilin ki bu zihninizin bir ürünüdür. Hiçbiri gerçek değiller yani korkulacak hiçbir şey yok. Korkuları zihnimizde biz yaratıyoruz, sonra da onları büyütüyor ve güçlendiriyoruz.
 
Bu durum, pek çok kişi için, yaşlanınca kendisine bakacak kimse olmaması anlamını taşıyor hatta bu yüzden çocuk yapan insanlar var!
 
Yaşları çok ilerlemiş olmasına rağmen, sağlıklı yaşayan bir çok insan tanıyorum. Kendilerine hiç kimsenin bakmasına ihtiyaçları yok; her işlerini rahatlıkla görebiliyorlar.
 
Bu konuyu yakından incelediğinizde, bunun ne kadar bencilce bir yaklaşım olduğunu görebilirsiniz. “Yaşlanınca bana bakar” düşüncesiyle çocuk doğurmak sizce sağlıklı bir zihnin ürünü müdür? Bu zihniyetle çocuk doğuran kişiler, o çocukların hayatlarının tapusunu da ellerinden bir türlü bırakmazlar; çocukları baskılamak ve sürekli suçlu hissettirmek eğilimindedirler.
 
Korkularımızı aşmak için, onları gün yüzüne çıkarmak ve içlerine dalmak gerekiyor. Kendinize bir bakın. Kimlerle neler yaşıyor, neler hissediyorsunuz, bir bakın. Bazen sırf yalnız kalma korkusu yüzünden, yeter ki yanımda biri olsun, ben hayatla tek başıma mücadele edemem korkusu yüzünden sevmediğimiz insanlarla bile olmayı seçiyoruz.
 
Kendinize sorun sizin bilinçaltınızda ne var? Yalnızlık üzerine uzun uzun düşünün. Genelde yaptığımız hata korkularımızdan tarafa bakmamaktır ve biz onları görmezden geldikçe ne yazık ki biz hiç farkında olmadan onlar hayatımızı yönetmeye devam ederler. Korkularımızı görmek ve onlarla yüzleşmek zorundayız. Neden yalnız kalmaktan korkuyorum. Kimseye hesap vermemenin neresi kötü olabilir? Bunun cevabını çoğu kişi yalnızken sıkılıyorum, konuşacak birileri olsun istiyorum diyecek. Ama bu da egonun bir kandırmacası.
 
Şimdi kendinize sorun; yalnızlık gerçekten korkutucu mu? Buna kim karar verdi? Adına yalnızlık değil de tekbaşınalık desem, bu durum benim için daha az korkutucu hale geliyor mu? Yalnız olduğumda neyi yapamamaktan korkuyorum? Asıl korktuğumuz şey yalnızlık değil de hayatla tek başına mücadele etme korkusu olmasın? Başınıza bir şey geldiğinde sığınacağınız, sizi koruyacak kimsenin olmadığını düşünmeniz ve bu yüzden korkuyor olmanız olmasın?
 
Şöyle düşünün: yalnızsınız ve sahne sizin. Hayatınızı istediğiniz gibi yazıp oynayabilirsiniz. Kendinize ziyafet sofraları hazırlayabilirsiniz ya da iki yumurta kırıp yiyebilirsiniz. Hayatınıza karışacak kimsenin olmaması aslında büyük bir keyiftir; bunun farkına varın. Sofrayı toplayabilir ya da olduğu gibi bırakabilirsiniz. Canınız istediği anda çıkıp sinemaya gitmek, kimseyle hangi filme gidelim tartışması yapmamak, ne büyük özgürlüktür.
 
Bunların yanı sıra, yalnızlık insan için çok öğretici olabilir; bunu nasıl kullandığınıza bağlı olarak yalnızlık bazen de çok büyük bir şanstır. Kendinize bakmanız, kendinizle ilgilenmeniz, kendinizi gerçekten tanımanız açısından size sunulmuş bir nimettir.
 
Eğer insan gelişmek istiyorsa, kendi egosunun, düşüncelerinin, duygularının, neye nasıl tepki verdiğinin, neden böyle davrandığının farkına varmalıdır; bunu da ancak yalnız kalarak yapabilir.
 
Tek başınıza da çok mutlu olabilirsiniz yeter ki hayata dair korkularınızı yenin.
 
Hep söylediğim gibi, neye inanıyorsak onu yaşarız ve de korktuğumuz şeyleri hayatımıza çekeriz.
 
Herkesin en kısa zamanda yalnızlık korkusundan kurtulmasını dileğiyle...
 
Sevgiyle...
 
 
 
Zihin detoksu yaptırmak, olumsuz duygu ve düşüncelerden kurtulmak için; Özlem Hatipoğlu ile çalışmak istiyorsanız, ozlmhatipoglu@gmail.com adresine mail atabilirsiniz. Özlem Hatipoğlu’nun farkındalık yaratan videolarını izlemek için youtube kanalına abone olabilir ya da diğer paylaşımlarını kaçırmamak için instagramdan ozlem_hatipoglu adıyla takip edebilirsiniz. Bu yazının altında bulunan simgeleri tıklayarak Özlem Hatipoğlu’nun sosyal medya hesaplarına ulaşabilirsiniz.